אהבה

הגדרות רבות לאהבה זוגית. אהבה שייכת לקבוצת רגשות חיוביים חזקים שאדם חש כלפי השני המאופיינת בדאגה, אכפתיות ורצון לקרבה. האהבה היא אינה מתנת אל, אלא השותפים לה צריכים לעמול  על מנת שתלבלב ולהשקיע רבות על מנת שתוכל להתאים עצמה לשינויים האישיים והזוגיים.

אהבה היא מושג מודרני שהתפתח רק במאה האחרונה. עד כה הייתה הפרדה בין  יחסי אהבה שנועדו להולדה והמשכיות  ובין יחסי תשוקה שנועדו לתענוגות והרפתקנות. ביחסי הזוגיות העכשוויים, זוגות רוצים למזג את שני המושגים הללו.

אהבה ותשוקה שניהם מתייחסים למצב רגשי  כלפי אדם אחר. בעוד האהבה מביאה את האדם להתמסר לשני עם מה שיש ברשותו לטווח ארוך למען ההמשכיות, הרי התשוקה נוטה להתפוגג עם הזמן והיא קצרת מועד. היא זקוקה לחידושים ולהרפתקאות ולהט. המוכר הוא האויב המר שלה, משום שהיא רוצה עוד ועוד ממה שאין לנו די ממנו.

אהבה רומנטית

זהו השלב התחלתי של הזוגיות, התחושה האופפת את בני הזוג כאילו הם מכירים זמן רב. הם נוטים לבלות אחד עם השני זמן רב ולא מרגישים אי הזמן חולף. הם רק רוצים להיות ביחד  אחד עם השנייה כגוף אחד, הם מאוד דביקים ומסתגרים בעולם שלהם כך שאין להם צורך באחרים. התחושה היא כי מצאו את מה שתמיד מצאו.

שלב אהבה מודעת

השלב השלישי של התפתחות האהבה, לשלב לזה יגיעו זוגות שצלחו את שלב מאבקי הכוח והצליחו לבנות משהו חדש. זוגות אלו יזכו לאהבה אמתית ומודעת.הוא מאופיין ביחסי ידידות ואכפתיותשמתאפיינים בקבלה של בן הזוג.

זוהי אהבה מציאותית, היא לא מבוססת על אשליות אלא על כבוד לצרכים ולרצונות של בן הזוג. על מחויבות להיות שם בשביל השני. ומתוך רצון לנתינה בלתי מותנית. יש כאן רצון לאהוב מישהו ללא תלות בדבר ומבלי להגיש חשבון על מה שעשינו. זהו השלב האמור ללוות את בני הזוג לכל אורך הזוגיות.

סוגים של אהבה

רוברט ג' סטרנברג טוען כי האהבה מכילה 3 מרכיבים: מחויבות, אינטימיות וחברות, אשר יוצרים סוגים שונים של אהבה.

שלושת המרכיבים של המשולש היוצרים את הסוגים של  האהבה:

1. הצלע הראשון- אינטימיות-מתייחס למרכיב הרגשי - היא מידת הקרבה, הפרגון והאמפטיה כלפי בן הזוג, היכולת של הזוג להרגיש חברות המאפשרת פתיחות ביחסים בניהם ותורמת לתחושת הביחד.

2.  הצלע השנייה- תשוקה-מרכיב הנעתי- עוצמת המשיכה הפיזית והמינית של בני הזוג האחד לשני.

3. הצלע השלישית- מחויבות-מרכיב הכרתי-היכולת להיות נאמנים ואחראיים לבן הזוג לאורך זמן, היא באה לידי ביטוי דווקא ברגעי משבר. לפי סטרנברג מרכיב זה הוא השומר על הזוגיות והינו החשוב ביותר.

לפי סטרנברג אהבה ממומשת וטובה נחשבת כאשר יש בקשר את כל שלושת המרכיבים: אינטימיות, מחויבות ותשוקה בצורה משביעת רצון

שלב מאבקי הכוח

השלב השני בכל מערכת יחסים הוא שלב מאבקי כוח המלווה בכעס ובמיקוח. המשקפיים שצבעו והכל בוורד מתחלפות ומתחילים לראות את הפגמים בצד השני ואת התכונות השליליות בבן הזוג , האושר שגרמנו אחד לשני עבר הופך לשנאה, בן הזוג נתפס כמי שמונע אהבה. מצב זה יוצר מאבקים בין בני הזוג שבאים לידי ביטוי במריבות. התחושה המלווה כי אותו אדם שהערצנו הופך למקור אכזב. אט אט אותם תכונות שמשכו אותנו אצל בן זוגנו מתחילות להטריד, מה שראינו בעבר כתכונה חיובית הופך לשלילי.

אהבה חד צדדית

אהבה שחש צד אחד  מבני הזוג ואילו השני אינו מחזיר לו בצורה זאת. אהבה זאת מכאיבה ומביאה לייסורים רבים. באהבה חד צדדית יש אחד שמאוד רוצה את הקשר ואילו השני לא מביע עניין ואף לא רוצה לקיים את הקשר.

במצבים של אהבה חד צדדית, האדם המאוהב, האהבה ממשיכה לקונן בו בצורה לא מציאותית. כי היא נשארת ברמה של משאלות ופנטזיות ואינה תלויה בשני. לכן יכולת ההתאוששות וההחלמה ממנה תלויה במרכיבים האישיותיים שלו.

רונית כהן-זמורה | כתובת: אורי צבי גרינברג 4, תל אביב | טלפון: 0522-303-707 | דואר אלקטרוני: ronitzmora@gmail.com

  • Facebook Social Icon